شوک نفتی به رشد؛ افت ۸درصدی نرخ رشد

0

سرویس اقتصاد کلان –

فریبا تاجدینی: در سال ۱۳۹۵ رشد اقتصادی با نفت معادل ۱۲٫۵ درصد و بیشتر از رشد اقتصادی بدون نفت بود که سهم فعالیت‌های نفتی از این رشد ۹٫۸ درصد بود، اما طبق آمارهای منتشره بانک مرکزی در سال ۱۳۹۶ رشد اقتصادی با نفت به ۳٫۷ درصد رسید که از رشد اقتصادی بدون نفت کمتر بوده است.

به گزارش تکاپونیوز، بر اساس تازه‌ترین گزارش منتشر شده از سوی بانک مرکزی رشد اقتصادی سال ۱۳۹۶ معادل ۳٫۷ درصد اعلام شد که نسبت به سال ۱۳۹۵ معادل ۸٫۸ درصد کاهش داشته است.

بر اساس برآوردهای اولیه ، تولید ناخالص داخلی کشور به قیمت پایه و به قیمت ثابت سال ۱۳۹۰ از ۶۶۹ هزار میلیارد تومان در سال ۱۳۹۵ به ۶۹۴ هزار میلیارد تومان در سال ۱۳۹۶ رسیده و با رشدی ۳٫۷ درصدی همراه بوده است.

آمارهای مقدماتی نشان می‌دهد، بیشترین سهم فعالیت‌های اقتصادی در رشد تولید ناخالص داخلی معادل ۲٫۲ درصد و به گروه خدمات تعلق دارد. همچنین علت عمده افزایش نرخ رشد تولید ناخالص داخلی ناشی از افزایش ارزش افزوده فعالیت‌های “حمل‌و‌نقل، انبارداری و ارتباطات” از زیرگروه خدمات بوده که سهمی ۰٫۷ درصدی داشته است.

ارزش افزوده گروه نفت در سال ۱۳۹۶ به قیمت ثابت سال ۱۳۹۰ به میزان ۱۵۳٫۸ هزار میلیارد تومان برآورد شده که رشد ۰٫۹ درصدی را داشته و سهم آن در رشد اقتصادی سال ۱۳۹۶ تنها ۰٫۲ درصد بوده است، این در حالی است که سهم گروه نفت از رشد اقتصادی سال ۱۳۹۵ معادل ۹٫۸ درصد بود.

گروه ساختمان نیز که در سال ۱۳۹۵ سهم منفی از رشد اقتصادی را به خود اختصاص داده بود در سال ۱۳۹۶ توانست با ایجاد ارزش افزوده‌ای ۱٫۴ درصدی، سهم مثبتی معادل ۰٫۱ درصد از رشد اقتصادی سال ۱۳۹۶ را به خود اختصاص دهد.

جزئیات بیشتر سهم دیگر گروه‌های اقتصادی از رشد اقتصادی سال ۱۳۹۶ را می‌توانید در شکل زیر مشاهده کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.