ایران و صربستان آماده توسعه همکاری‌های اقتصادی هستند

0

سرویس اقتصاد کلان –

در این همایش که `محمد شریعتمداری` وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران و `راسیم لیاییچ` معاون نخست وزیر و وزیر تجارت، گردشگری و ارتباطات صربستان شرکت داشتند `مارکو چادش` رییس اتاق بازرگانی صربستان گفت: در دیدار خود با وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران به این نتیجه رسیدم که خبرهای خیلی خوبی در راه است.

به گزارش تکاپونیوز، وی اضافه کرد: ما از سطح گفت‌وگوهای تجاری فراتر رفته ایم و زمان اقدام و عمل بازرگانان دو کشور فرارسیده است. روز پنجشنبه سه سند همکاری تجاری به امضا رسید و امضای پیمان تجارت آزاد بین دو کشور نیز در آینده قابل تحقق است.

در این همایش نمایندگان ۱۳۰ شرکت اقتصادی و تجاری دو طرف حضور داشتند.

شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران در این همایش طی سخنانی گفت: لازم می‌دانم تا از لیاییچ برای سازماندهی و برنامه‌ریزی اجلاس پانزدهم کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور و از میهمان نوازی مسئولین صربستانی تشکر کنم.

وی افزود: جمهوری اسلامی برای منطقه جنوب شرقی اروپا اهمیت قائل است و صربستان را به عنوان لنگرگاه صلح و ثبات منطقه می‌شناسد، همانگونه که ایران نیز در منطقه جنوب غربی آسیا چنین نقشی دارد.

شریعتمداری خواستار تشکیل یک شرکت مشترک صربستانی و ایرانی برای انجام مبادلات مشترک تجاری دو کشور شد.

وی به ملاقات های خود با مقامات صربستانی از جمله رئیس جمهوری اشاره و ابراز امیدواری کرد که ایشان به همرا هیاتی تجاری به ایران سفر کند.

در ادامه مراسم `راسیم لیاییچ` معاون نخست وزیر و وزیر تجارت، گردشگری و ارتباطات صربستان نیز گفت: در کمیسیون پانزدهم تجاری دو کشور بحث های جدی و عملیاتی داشتیم. لازم بود که برگزاری این کمیسیون را که به نتایج مشخصی دست یافت جشن بگیریم.

وی اظهار کرد: به همراه `چادش` رییس اتاق بازرگانی صربستان در ماه اکتبر سال جاری به ایران سفر خواهیم کرد. وی به بازرگانان صربستانی توصیه کرد که شما با یک بازار ۸۰ میلیونی در ایران مواجه هستید که ۷۰ میلیارد یورو واردات دارد.

همچنین در این جلسه `شهلا عموری` رییس اتاق بازرگانی اهواز که به عنوان اتاق معین همکاری تجاری با صربستان تعیین شده است، ضمن تشکر از مسئولین حاضر در همایش که فرصت را برای بازرگانان دوکشور جهت گفت‌وگو و تعیین چارچوب‌های همکاری تجاری فراهم کرده‌اند، گفت: در مذاکرات قبلی بین اتاق‌های بازرگانی تهران و صربستان برنامه راه همکاری تجاری مشخص شده است.

وی آمادگی اتاق اهواز را جهت تبادل هیات‌های تجاری، برگزاری همایش‌های مشترک و شرکت در نمایشگاه‌های طرفین اعلام کرد.

گفتنی است پانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک صربستان و ایران روز پنجشنبه ۳۱ خرداد رسما آغاز بکار کرد و در جریان آن سه یادداشت تفاهم همکاری بین دوکشور امضا شد.

محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت جمهوری اسلامی ایران و راسیم لیاییچ وزیر تجارت، گردشگری و ارتباطات صربستان یادداشت تفاهم پانزدهمین کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی را امضا کردند.

همچنین شریعتمداری و زوران میخایلوویچ وزیر راه و ساختمان، هوا ترابری و زیرساخت صربستان موافقت نامه همکاری‌های هوایی را امضا کردند.

سپس موافقت‌نامه مبارزه با آفات و قرنطینه گیاهی نیز با حضور وزیر کشاورزی صربستان و شریعتمداری بین دو کشور امضا شد.

 

منبع: ایرنا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.