روسیه به‌دنبال ثبت نخستین مازاد بودجه خود از سال ۲۰۱۱

0

مسکو کرملین کاخ روسیه

سرویس اقتصاد کلان –

طبق پیش‌نویس وزارت دارایی روسیه، مازاد بودجه این کشور می‌تواند در سال ۲۰۱۸ به ۰.۴۵ درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور برسد که معادل ۴۴۰.۶ ملیارد روبل ( ۷.۱۴ میلیارد دلار) است. این در حالی است که بودجه قبلی با در نظر گرفتن قیمت حدود ۴۰ دلار در هر بشکه برای نفت اورال، کسری بودجه ۱.۴ درصدی را پیش‌بینی کرده بود.

به گزارش تکاپونیوز،در چهار ماه نخست امسال بهای نفت به طور متوسط ۶۶.۱۵ دلار در هر بشکه بوده است. نفت و گاز ۴۰ درصد از درآمدهای بودجه ای را تشکیل می دهند. تحلیلگران «وی‌تی‌بی کپیتال» در یادداشتی اعلام کردند: از این رو افزایش در درآمدهای قابل پیش‌بینی خواهیم داشت، در حالی که مخارج به نسبت لایحه اصلی بودجه خیلی تغییر نخواهند کرد.

این مازاد بودجه به معنای نیاز کمتر به استقراض دولتی است و به دولت کمک می کند در شش سال آینده به دست کم ۸ میلیارد روبل اضافه برای تحقق اهداف اقتصادی امضا شده توسط ولادیمیر پوتین- رئیس‌جمهور روسیه- دسترسی داشته باشد.

ایوان چکاروف- کارشناس اقتصادی ارشد مؤسسه «سیتی» گفت: در صورت وجود شوک‌های کلان منفی و یا ژئوپلیتیکی، مازاد بودجه به معنی داشتن یک تکیه گاه بسیار مفید است. در عین حال فضای مالی بیشتری را برای جبران هزینه‌های افزایش یافته مطابق با دستورات جدید ایجاد می کند.

پوتین که هفته گذشته به عنوان رئیس‌جمهور سوگند یاد کرد، برنامه‌های جاه‌طلبانه‌ای نظیر تقویت رشد اقتصادی و بهبود استانداردهای زندگی را در نظر دارد.

 

منبع:رویترز

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.