چه تعداد از بیکاران مقرری بیمه‌ بیکاری می‌گیرند؟

0

سرویس اقتصاد کلان –

بیمه بیکاری و تعداد افرادی که از این بیمه استفاده می‌کنند، یکی از شاخص‌های مهم بازار کار محسوب می‌شود.

به گزارش تکاپونیوز، یکی از مهم‌ترین شرایط  برای برخورداری کارگران از بیمه بیکاری آن است که اولا بدون میل و اراده خودشان از کار اخراج شده باشند، دوما آنکه آماده به کار باشند.

سوم آنکه باید در دوره اشتغال به کار، کارفرما سهم بیمه‌بیکاری کارگر را به سازمان تامین اجتماعی پرداخت کرده باشد.

افزایش تعداد مقرری‌بگیران بیمه بیکاری نشانه خوبی برای بازار کار یک کشور نیست. چرا که معمولا نشان از مسائل و مشکلات اقتصادی واحدهای صنعتی و خدماتی و تعطیلی آنها دارد.

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در بخشی از گزارش جدید خود که تحت عنوان «ویژه‌نامه روز جهانی کار و کارگر» منتشر شده است، آمار جدیدی را در زمینه تعداد مقرری‌بگیران بیمه بیکاری اعلام کرده است.

گزارش مذکور نشان می‌دهد که تعداد مقرری‌بگیران بیمه بیکاری کشور در سال ۱۳۹۶ نسبت به سال قبل آن، حدود ۲٫۴ درصد افزایش یافته است. همچنین تعداد این گروه از مقرری‌بگیران کاهش ۷٫۸ درصدی را از سال ۱۳۹۴ تا ۱۳۹۶ تجربه کرده است.

همچنین در سال ۱۳۹۵، مقرری بیمه‌بیکاری بیش از ۱۸۲ هزار نفر قطع شده و همچنین تنها ۱۶ هزار نفر توانسته‌اند در شغل جدید مشغول به کار شوند. در نهایت گزارش وزارت کار نشان می‌دهد از ۱۷۸ هزار نفری که در سال ۱۳۹۶، مقرری بیمه‌بیکاری دریافت کرده‌اند، باز هم تنها ۱۶ هزار نفر مجددا وارد بازار کار شده‌اند.

گزارش «ویژه‌نامه روز جهانی کار و کارگر» نشان می‌دهد که معادل ۷۹ درصد از افرادی که در سال ۱۳۹۶ از مقرری‌بیمه بیکاری استفاده کرده‌اند را مردان و ۲۱ درصد را زنان تشکیل داده‌اند. این موضوع می‌تواند ناشی از تعداد بیشتر مردان در بازار کار باشد.

این در حالی است که تعداد کل بیکاران کشور معادل ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر است. به عبارتی تنها حدود ۷ درصد از کل بیکاران کشور مقرری بیمه‌بیکاری می‎‌‌گیرند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.