راه پرپیچ‌وخم دریافت وام صندوق پس‌انداز یکم

0

سرویس بازار –

مسیر تقاضای مصرفی برای دسترسی به وام خرید مسکن علاوه بر دست‌انداز‌هایی که دارد با سنگ‌اندازی‌های برخی از شعبه های بانک عامل بخش مسکن دشوارتر شده است.

به گزارش تکاپونیوز، سپرده‌گذاران صندوق پس‌انداز مسکن یکم در صورتی به وام دست پیدا می‌کنند که بتوانند از هفت‌خانی که پیش روی آنهاست عبور کنند و در این مسیر از تامین فیش حقوقی با مبلغ سه برابر اقساط تسهیلات تا شرط سن بنای حداکثر ۱۵ سال ساخت باید محقق شود.

در این بین رفتار‌های سلیقه‌ای برخی از شعبه های بانک مسکن نیز شرایط را برای دریافت‌کنندگان وام سخت‌تر کرده و به منزله یکی از عوامل ضدرونق در بخش مسکن عمل می‌کند و اگر این موانع برطرف نشود عملکرد صندوق پس‌انداز یکم که در جهت رونق بازار است دچار اختلال شده و سیاست‌های بخش مسکن عملی نمی‌شود.

این در حالی است که موانع و سنگ‌اندازی‌های دریافت تسهیلات خرید مسکن عمدتا از جنسی است که رفع آن‌ها در اختیارات بانک عامل بخش مسکن بوده و ارتباطی با مسائل بودجه‌ای و تنگنا‌های اقتصادی ندارد.

در این میان یکی از مهم‌ترین مشکلات دریافت‌کنندگان وام صندوق پس انداز یکم تامین مبلغ سپرده برای دریافت وام ۸۰ میلیون تومانی است که این مبلغ از ۵/۱۳ میلیون برای هریک از زوجین آغاز و تا ۴۰ میلیون تومان ادامه می‌یابد که با توجه به میزان سپرده‌گذاری زمان دریافت وام کمتر خواهد شد.

موضوع بعدی اخذ جواب استعلام از متولی مربوط به خانه اولی بودن متقاضی وام است که حداقل ۱۰ روز معطلی برای وام‌گیرندگان به همراه دارد و دیگر موضوع قابل توجه در دریافت وام معرفی یک یا دو ضامن ترجیحا دولتی با دارا بودن فیش حقوقی است که در عمل این کار برای اکثر وام‌گیرندگان غیرمممکن است.

در این میان می‌توان به موضوع تامین گواهی کسر از حقوق متقاضی وام با رقمی بیشتر از اقساط ماهانه وام اشاره کرد که این موضوع از شرایط تقریبا ناممکن و غیرقابل توجیه بوده و دسترسی شاغلان در مشاغل آزاد را در این وام با مشکل روبرو می‌کند.

نکته قابل توجه اینجاست که تعیین شرایط سن بنای تا ۱۵ سال ساخت از تاریخ صدور جواز برای دریافت وام یکم در شرایطی که تقاضا به سمت خرید آپارتمان‌های قدیمی‌ساز سوق پیدا کرده قابل قبول نیست، اما در این میان الزام به عدم مغایرت ملک با آیین‌نامه مربوط به مقاومت بنا در برابر زلزله محدوده انتخاب ملک را برای خریداران کم کرده؛ و در این بین متقاضیان وام ادعا می‌کنند که برای افتتاح حساب توسط عوامل برخی از شعبه های به شعبه های دیگری پاس‌کاری می‌شوند و این شعبه های عقیده دارند افتتاح حساب باید نزدیک ملک مورد نظر صورت گیرد.

با این وجود این تمامی عواملی است که دریافت وام را برای خریداران مسکن با چالش روبرو کرده و تا جایی این شرایط ادامه پیدا می‌کند که افراد از دریافت وام با وجود شرایط سخت صرف‌نظر می‌کنند و ترجیح را بر مستاجری می‌گذارند.

در این رابطه محسن سرحدی کارشناس بازار مسکن گفت: صندوق پس‌انداز یکم در جهت کمک به خانه‌دار کردن زوجین ایجاد شده و با توجه به اینکه مسکن یکی از نیاز‌های لاینفک زندگیی به حساب می‌آید دولت و بانک عامل باید شرایط را برای دریافت وام تسهیل کنند، زیرا در غیر این صورت افراد به سمت مستاجری سوق پیدا کرده و میزان واحد‌ها خالی از سکنه در شهر‌های بزرگ افزایش می‌یابد.

وی دراین باره یادآور شد: مبلغ وام ارائه شده توسط بانک مسکن حتی برای هر دو نفر در جهت خرید مسکن در شهر‌های بزرگ کافی نیست، زیرا با وجود قیمت مسکن این مبلغ حتی یک سوم هزینه را نیز پوشش نمی‌دهد و دولت باید در این راستا اقداماتی از قبیل: راحت‌تر کردن شرایط اخذ وام، افزایش مبلغ وام و کاهش نرخ بازپرداخت انجام دهد.

براساس این گزارش در حال حاضر بیش از ۴۰۰ هزار نفر سپرده گذار در صندوق پس‌انداز یکم وجود دارد و این درحالی است که تنها حدود ۶۰ هزار نفر وام خود را دریافت کردند البته موعد دریافت تسهیلات برخی از سپرده‌گذاران هنوز فرا نرسیده، اما یکی از عللی که در حال حاضر حجم خروج از صندوق یکم با دریافت وام به مراتب کمتر از تعداد ورودی‌های صندوق و افتتحاح حساب است، توقف خانه اولی‌ها پشت همین شرایط سخت دریافت وام خواهد بود.

 

منبع: میزان

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.