ایران از سال ۹۳ در تولید گوشت مرغ خودکفا شد

0

مرغ روی نرخ تعیین‌شده می‌چرخد

سرویس بازار –

حسن رکنی اظهار داشت: کشور امروز در زمینه تولید گوشت سفید از زیرساخت‌های مناسبی برخوردار است و طی چهار ساله گذشته ۵۰۰ هزار تن در حوزه طیور صادرات داشته‌ایم.

به گزارش تکاپونیوز، وی افزود: هم‌اکنون امکان و ظرفیت تولید این محصول بیش از مقدار فعلی در جامعه وجود دارد.

معاون امور تولیدات دامی وزیر جهاد کشاورزی ضمن اشاره به هدف‌گذاری تولید دو میلیون و ۲۴۰ هزار تنی گوشت سفید طی ۱۲ ماهه سال جاری گفت: کشش بازار مرغ در طول سال متفاوت است.

وی در ادامه افزود: ماه مبارک رمضان از جمله مقاطع پرکشش بازار مرغ در کشور است.

رکنی بیان داشت: جدا از این کشش پذیری مواد غذایی بالاخص مواد پروتئینی در ماه‌های پایانی سال (بهمن و اسفند) به شدت در جامعه افزایش پیدا می‌کند.

وی تصریح کرد: در حال حاضر مرغ به میزان کافی در اقصی نقاط کشور تولید و حتی نیازی به عرضه از ذخایر استراتژیک در بازار نیست.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور دام گفت: با توجه به ایجاد شرایط مطلوب تولید هم‌اکنون مصرف کنندگان شاهد تعادل و توازن در بازار گوشت سفید در مملکت هستند.

وی ضمن اشاره به این جمله که در حال حاضر ۱۰۰ درصد تولید گوشت سفید بصورت داخلی است، افزود: خوشبختانه از سال ۹۳ تا‌کنون ایران در زمینه تامین مرغ متکی به تولید داخل بوده است.

رکنی تصریح کرد: مرغداران امروز ضمن تامین بازار داخلی از توان لازم برای صادرات این محصول نیز برخوردارند.

وی اضافه کرد: طی چهار ساله گذشته ۵۰۰ هزار تن انواع محصولات حوزه طیور اعم از گوشت مرغ، جگر، سنگدان، پای مرغ، تخم مرغ و غیره از ایران به مقصد بازارهای هدف صادرات شده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در ادامه از تولید ۹۰۰ هزار تن تخم‌مرغ طی سال جاری در ایران خبر داد و گفت: تولید تخم‌مرغ در کشور طی دو تا سه ماهه منتهی به پایان سال با بروز و سرایت بیماری آنفولانزای دچار مشکل شد.

وی افزود: این مشکل به حدی بود که دولت به ناچار جهت تنظیم بازار، کنترل قیمت‌ها و حمایت از مصرف‌کنندگان مبادرت به واردات تخم مرغ کرد.

رکنی یادآورشد: خوشبختانه تراز تجاری تخم‌مرغ به رغم واردات این کالا مثبت است چرا که مقدار صادرات تخم مرغ در نیمه نخست سال جاری بیش از مقدار واردات در ماه‌های پایانی سال بوده است.

 

منبع: تسنیم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.