بخش خصوصی چگونه می‌تواند نفت را صادر کند؟

0

سرویس بازار –

به گزارش تکاپونیوز، چندی پیش اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور در مراسم روز ملی صنعت و معدن گفت که« با کشورهای دوست خود گفتگو کرده‌ایم و راه‌های فروش نفت خود را باز کرده‌ایم. نفت خام ایران در بورس داخلی عرضه خواهد شد و در این زمینه بخش‌خصوصی می‌تواند شفاف نفت بخرد و صادر کند.»

این سخنان در حالی مطرح می‌شود که واکنش‌های مثبت و منفی از سوی خصوصی‌ها عنوان می‌شود. پدرام سلطانی، نایب رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در صفحه توییتر خود اعلام کرده است:«بخش‌خصوصی واقعی امکانات صادرات نفت خام را ندارد.» از این رو او در توصیه‌ای به دولتمردان گفته است که مراقب باشید که باز به نام بخش‌خصوصی تجربه بدهکاران نفتی دولت دهم تکرار نشود.

رئیس هیات مدیره اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی نیز در گفتگو با تکاپونیوز گفت: خرید و واگذاری صادرات نفت به خصوصی‌ها در شرایطی از سوی معاون اول رئیس جمهور عنوان می‌شود که این موضوع بارها توسط فعالان بخش‌خصوصی گوشزد شد. باید اشاره کرد خصوصی‌ها بی‌شک می‌توانند در صادرات نفت نقش‌آفرینی کنند اما هیچ‌گاه به این افراد فرصت یا میدانی داده نشده است.

حسن خسروجردی افزود: در زمان تحریم نفتی افراد دولتی، نفت و مشتقات نفتی را در اختیار کشورهای مختلف قرار داده و به شکل اعتباری به فعالیت‌ها ادامه دادند، این درحالی است که در این شرایط هرگز نفت و مشتقات بالادستی و پایین دستی آن به بخش‌خصوصی اعطا نشده است. بنابراین در این شرایط باید به سخنان مطرح شده دولتی‌ها جان تازه داد تا شعارها جنبه عملیاتی به خود بگیرد.

او با بیان اینکه چالش‌های اقتصادی کشور به دلیل دخالت دولتی‌هاست، تصریح کرد: در زمان تحریم یکی از پیشنهادهای بخش‌خصوصی تشکیل کنسرسیوم برای فروش آسان‌تر نفت بود. از این رو ۶۰ شرکت شریک شدند و کنسرسیومی را تشکیل دادند. ما باید فکر کنیم که همیشه در تحریم هستیم و بر این اساس کار کنیم تا بتوانیم نفت مورد نظر را به فروش برسانیم.

خسروجردی تصریح کرد: ما باید از صفر تا ۱۰۰ را خود در دست بگیریم که برای این کار نیاز به کنسرسیوم داریم که بتوانیم با کمک چند کشور خارجی با هدف پیدا کردن سرمایه گذار به اهداف کلان دست یابیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.