بازار ثانویه در سامانه نیما فعالیت می‌کند

0

سرویس بازار –

محمد حسن‌نژاد با اشاره به ایجاد بازار ثانویه ارزی، اظهار داشت: پیش از تک‌نرخی شدن دلار، عملا بازار ثانویه داشتیم چرا که دلار در صرافی‌ها قیمت‌گذاری می‌شد.

به گزارش تکاپونیوز، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بازار ثانویه در سامانه نیما تعریف می‌شود، ادامه داد: در بازار ثانویه گذشته بازار نرخی را برای خرید و فروش ارز به مردم تعیین می‌کرد، اکنون می‌خواهیم تمام خرید و فروش‌های دلار را در سامانه نیما ثبت کنیم.

نماینده مردم مرند در مجلس دهم شورای اسلامی توضیح داد: در سامانه نیما به کالاهای اولویت دوم و سوم گفته می‌شود برای خرید دلار به افراد فعال خارج از پتروشیمی و فولاد مراجعه کند و با توافق دلار مورد نیاز را تهیه کند، در واقع در بازار ثانویه توافقی معامله می‌شود.

وی تاکید کرد: از دیدگاه بنده باید تمام معاملات توافقی صورت گیرد حتی دولت نیز دلار رسمی را توافقی عرضه کند این اشتباه است که به کالاها ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومان داده شود.

این نماینده مجلس در توضیح صحبت‌های خود، گفت: به طور مثال قیمت گوشی هزار دلار است و به شما می گویند با دلار ۴ هزار و ۲۰۰ تومان آن را بفروشید؛ اما دلار در بازار ۸ هزار تومان است در واقع ارزش گوشی شما ۸ میلیون است بنابراین تلاش می‌کنید با قاچاق کالا را به خارج از کشور ببرید و بفروشید، این کار باعث ایجاد فساد در کشور می‌شود.

حسن نژاد با ارائه راه کار عنوان کرد: باید همان روشی که در دارو داریم برای کالاهای دیگر نیز در پیش گرفته شود، در دارو دولت مابه التفاوت قیمت خرید و فروش را به صورته یارانه پرداخت می‌کند بنابراین با باید واردات کل کالاهای را انحصاری کرد یا واردات آزاد صورت گیرد و یارانه به کالاها اختصاص پیدا کند.

وی گفت: دولت باید ۴۰ میلیارد دلار بفروشد و طبق قانون بودجه درآمد ۱۴۰ هزارمیلیارد تومان کسب کند؛ اما اگر دلار را ۷ هزار تومان در نظر بگیریم این درآمد ۲۸۰ هزار میلیارد تومان می‌شود و مازاد درآمد داریم؛ اما موضوع این است که قمیت‌ها بر اساس دلار ۴ هزار و ۲۰۰ تومان نیست و عملا ۱۴۰ میلیارد تومان به جیب وارد‌کنندگان وارد می‌شود.

این نماینده مجلس افزود: بنابراین باید با دلار آزاد خرید و فروش کالا صورت گیرد و دولت برای جبران تفاوت قیمت‌ها یارانه، بن کارت یا کپن بدهد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: این روش باعث کاهش قمیت دلار در بازار می‌شود قیمت قابل پیش‌بینی نیست چرا که عرضه و تقاضا تعیین کنده قیمت می‌شود، با این وجود دلار ۷ هزار تومان نیست، نرخ واقعی آن پایین‌تر این این اعداد است.

 

منبع: خانه ملت

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.