اعلام نرخ جدید سود سپرده حساب‌های ارزی توسط بانک مرکزی

0
اعلام نرخ جدید سود سپرده حساب‌های ارزی توسط بانک مرکزی

اعلام نرخ جدید سود سپرده حساب‌های ارزی توسط بانک مرکزی

طبق اعلام بانک مرکزی حساب‌های سپرده ارزی با شرایط جدید و نرخ سود 2 تا 4 درصد برای ارزهای مختلف افتتاح می‌شود.

ابلاغ مقررات جدید سپرده‌های ارزی

مقررات و شرایط سپرده گیری ارزی جدید بانک‌ها در راستای اجرای بند (4) تصویب‌نامه شماره 63793/ت 55633 هـ مورخ 16/5/1397 هیئت‌وزیران و تکمیل ترتیبات سپرده‌گذاری ارزی موضوع قسمت «ج» بخش سوم مجموعه مقررات ارزی «خدمات ارزی و سایر مبادلات ارزی بین‌المللی»، از سوی بانک مرکزی ابلاغ شد.

سپرده‌گذاری با یورو، دلار و درهم

طبق اعلام بانک مرکزی، بانک‌های عامل مجاز هستند تا نسبت به سپرده گیری ارزی به‌صورت اسکناس به ارزهای یورو، درهم امارات و دلار از اشخاص حقیقی و حقوقی بخش غیردولتی با تضمین بانک مرکزی در قالب فرم پیوست (پیوست 1) اقدام و با انجام هماهنگی لازم با اداره بین‌الملل این بانک، نزد بانک مرکزی سپرده‌گذاری کنند. 

تضمین سود و اصل وجوه ارزی

در ابلاغیه جدید سپرده‌های ارزی این اطمینان از سوی بانک مرکزی به سپرده‌گذار داده‌شده که بازپرداخت اصل و سود وجوه ارزی سپرده‌گذاری شده توسط بانک مرکزی تضمین می‌شود. دوره سپرده‌گذاری ارزی یک‌ساله بوده و در صورت ارائه درخواست تمدید (قبل از سررسید) و موافقت این بانک، دوره مذکور برای دوره یک‌ساله دیگر قابل تمدید خواهد بود.

سود و کارمزد سپرده‌های ارزی

طبق اعلام بانک مرکزی، نرخ سود سپرده‌گذاری سالیانه ازاین‌پس برای اسعار یورو 3 درصد، دلار 4 درصد و درهم امارات 2 درصد خواهد بود که به‌صورت ماهانه پرداخت می‌شود. کارمزد عاملیت آن بانک نیز 0.3 درصد نسبت به حجم سپرده دریافتی در پایان دوره سپرده‌گذاری ارزی یک‌ساله پرداخت می‌شود. 

بازپرداخت سپرده ارزی به‌صورت اسکناس

بازپرداخت اصل و پرداخت سود سپرده‌گذاری به‌صورت اسکناس نزد این بانک، به همان نوع ارز تودیعی و به‌صورت اسکناس خواهد بود. در صورت درخواست متقاضی مبنی بر ابطال و یا دریافت سود، به‌منظور تسریع و تسهیل در ارائه خدمات به سپرده‌گذاران، آن بانک نسبت به پرداخت اسکناس از محل منابع خود اقدام و مراتب را مطابق جدول پیوست (پیوست 2) به اداره بین‌الملل این بانک جهت دریافت اصل و سود سپرده پرداختی منعکس کند.

ابطال زودتر از سررسید سپرده ارزی

در صورت درخواست ابطال حساب سپرده ارزی قبل از زمان سررسید، نرخ سود سالیانه برای سپرده یورویی ۱ درصد، برای سپرده دلاری ۱٫۵ درصد و برای سپرده درهمی ۰٫۵ درصد محاسبه و پرداخت خواهد شد. در صورتی که مشتری قبل از گذشت یک ماه از افتتاح حساب سپرده، اقدام به بستن حساب کند، سودی به‌حساب سپرده او تعلق نمی‌گیرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.