شرایط جدید افتتاح حساب بانکی برای افراد زیر ۱۸ سال

0
شرایط جدید افتتاح حساب بانکی برای افراد زیر ۱۸ سال

شرایط جدید افتتاح حساب بانکی برای افراد زیر ۱۸ سال

اگر کمتر از ۱۸ سال سن دارید یا قصد دارید برای شخصی که کمتر از ۱۸ سن دارد، حساب بانکی افتتاح کنید، با خواندن این مطلب در جریان تغییر قوانین و مقررات بانکی مربوط به این رده سنی قرار بگیرید.

شرایط جدید افتتاح حساب برای افراد زیر ۱۸ سال

طبق اعلام بانک مرکزی، شرایط افتتاح حساب بانکی برای افراد زیر ۱۸ سال تغییراتی پیداکرده که در قابل بخش‌نامه‌ای جدید به بانک‌ها، ابلاغ‌شده است. در حال حاضر افرادی که کمتر از 18 سال سن دارند، شخصاً یا از طریق ولی، قیم یا وصی خود می‌توانند نسبت به افتتاح حساب بانکی اقدام کنند. در انواع حساب‌های افتتاح‌شده و بعد از رسیدن به 18 سال تمام، امکان برداشت فقط توسط خود فرد امکان‌پذیر است.
 

افتتاح حساب توسط ولی، قیم یا وصی

بر اساس بخشنامه جدید بانک مرکزی افتتاح حساب توسط ولی (پدر یا جد پدری) قیم یا وصی (با حکم) به‌عنوان افتتاح کننده حساب برای فرد زیر 18 سال و به نام خود فرد امکان‌پذیر است. در این نوع افتتاح حساب، برداشت از حساب توسط فرد افتتاح کننده یا با ارائه حکم رشد امکان‌پذیر است. این دسته از متقاضیان می‌توانند شخصاً یا از طریق ولی، قیم یا وصی انواع حساب به‌جز حساب‌جاری با دسته‌چک را افتتاح کنند.
 

افتتاح حساب زیر ۱۸ سال بدون حکم رشد

افرادی با میانگین سنی ۱۲ تا ۱۸ سال شخصاً و بدون حکم رشد می‌توانند به نام خودشان حساب بانکی افتتاح کنند. البته امکان برداشت از حساب در این طرح، دارای شرایط و ضوابط خاص است. به این شکل که امکان برداشت از حساب برای فرد صاحب حساب فقط بعد از 15 سال تمام یا با ارائه حکم رشد امکان‌پذیر خواهد بود. این دسته از متقاضیان فقط می‌توانند حساب قرض‌الحسنه در بانک‌ها افتتاح کنند.
 

افتتاح حساب زیر ۱۸ سال با حکم رشد

طبق بخشنامه جدید بانک مرکزی، افراد زیر ۱۸ سال دارای حکم رشد نیز می‌توانند شخصاً، برای افتتاح حساب بانکی خود اقدام کنند. در این نوع حساب‌ها امکان برداشت فقط توسط خود فرد (زیر 18 سال) و با ارائه حکم رشد امکان‌پذیر است. این دسته افراد می‌توانند بر اساس نوع نیاز خود، انواع حساب‌های سپرده مدت‌دار و قرض‌الحسنه را افتتاح کنند.
 

افتتاح حساب توسط غیر ولی، قیم یا وصی

در این طرح مادر فرد زیر ۱۸ سال (غیر قیم، غیر وصی) اقدام به افتتاح حساب خواهد کرد که حساب نیز به نام خود فرد (زیر ۱۸ سال) خواهد بود. در این نوع حساب امکان برداشت حساب فقط با مادر (در صورت فوت مادر تنها بعد از ۱۸ سال توسط خود طفل) و نوع حساب از نوع حساب‌های قرض‌الحسنه است. همچنین سایر افراد غیر ولی، غیر قیم و غیر وصی (ازجمله مادر) این امکان را دارند که برای فرد زیر 18 سال و به نام خود آن فرد اقدام به افتتاح حساب کنند. امکان برداشت این حساب (سپرده کوتاه یا بلندمدت) با افتتاح کننده یا فرد دارای حکم رشد خواهد بود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.