زیان ۲۵ تا ۳۰ میلیاردی تولیدکنندگان قارچ

0

سرویس کسب‌وکار –

یک مقام مسئول گفت: با توجه به نرخ کنونی قارچ در بازار، تولیدکنندگان با زیان روزانه ۲۵ تا ۳۰ میلیارد تومان روبرو هستند.

به گزارش تکاپونیوز، محمدحسن افشار، رئیس انجمن صنفی پرورش‌دهندگان قارچ؛ از توقف مسمومیت‌های ناشی از قارچ‌های سمی خبر داد و گفت: مصرف قارچ‌های خوراکی به سبب اطلاع‌رسانی نادرست برخی رسانه‌ها، به حالت عادی بازنگشته و مردم همچنان در مصرف قارچ احتیاط می‌کنند، این امر بحران بزرگی را ایجاد کرده است.

وی با اشاره به اینکه روزانه ۵۰۰ تن قارچ در واحدهای پرورشی صنعتی تولید می‌شود، افزود: با توجه به کاهش مصرف ناشی از نگرانی خانوارها، روز گذشته قیمت فروش هر کیلو قارچ در مغازه‌ها به ۲ هزار تومان رسید که این امر بیان‌گر زیان روزانه ۲۵ تا ۳۰ میلیارد تومانی تولیدکنندگان است، چراکه در آخرین بررسی‌ها که تیرماه سال گذشته صورت گرفت؛ قیمت تمام شده تولید با احتساب حداقل سود برای تولیدکننده ۸ هزار و ۲۰۰ تومان بود.

این مقام مسئول بیان کرد: با توجه به زیان قابل توجه تولیدکنندگان قارچ از وزارت جهاد تقاضا کردیم که اقساط وام تولیدکنندگان را استمهال کند، چراکه با ادامه این روند، ۸۰ درصد تولیدکنندگان ظرف مدت یک ماه آینده ورشکست خواهند شد.

افشار ادامه داد: براساس آمار فائو، سالیانه ۱۲ میلیون تن قارچ خوراکی در دنیا تولید می‌شود و از آنجاکه این قارچ‌های خوراکی در یک تشکیلات و آزمایشگاه‌های بین‌المللی بررسی و سپس تولید بذر می‌شود؛ بنابراین جای هیچ‌گونه نگرانی در مصرف قارچ‌های خوراکی وجود ندارد.

رئیس انجمن صنفی پرورش‌دهندگان قارچ در پایان تصریح کرد: چندی پیش، برخی از جوامع محلی و توریست در کوهستان‌ها اقدام به جمع‌آوری و فروش قارچ‌های خوراکی و غیر خوراکی کردند که این امر منجر به مسمومیت آتی و مسمومیت پس از چند هفته شد. خوشبختانه با اطلاع‌رسانی صورت گرفته و اجتناب افراد از خوردن قارچ‌های وحشی، تاکنون گزارشی از مسمومیت ناشی از قارچ‌های سمی در هفته اخیر نداشتیم.

 

منبع: تکاپونیوز

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.