ارزان‌ترین ارز به واردات گوشت گوسفندی اختصاص می‌یابد

0

وزیر جهاد کشاورزی ‌به کرمانشاه می‌رود

سرویس کسب‌وکار –

محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی در نشست کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی اظهار داشت: باید تولید پایدار و اقتصادی داشته باشیم و تولیدکنندگان بتوانند به تولید خود ادامه دهند، باید سعی کنیم فاصله تولید تا مصرف به حداقل برسد اما مشکلات ساختاری بسیار زیادی در این میان وجود دارد.

به گزارش تکاپونیوز، وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه موظف هستیم قبل از شروع فصل کشت قیمت پیشنهادی خرید تضمینی محصولات را به هیئت دولت تقدیم کنیم، گفت: تا آخر اردیبهشت ماه، ده‌ها مذاکره با آقای نوبخت در خصوص قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی داشته‌ایم.

وی با اشاره به اینکه رسانه‌های خارجی اعلام می‌کردند برای خودکفایی در گندم به ذخایر آب و خاک فشار آورده‌ایم، ادامه داد: هرگاه مشکل زیست محیطی به وجود می آمد این موضوع را مطرح می‌کردند اما به شهادت آمار سطوح زیر کشت گندم کاهش داشته اما بهره‌وری از ۹۰۰ گرم به یک کیلو و ۲۵۰ گرم رسیده است.

حجتی با تأکید بر اینکه اقدامات خوبی در زمینه آب و خاک و افزایش بهره‌وری انجام شده است، عنوان کرد: از ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تن گندم در سال ۹۵ به ۱۱ میلیون تن گندم دست پیدا کرده‌ایم و کشاورزان در سال ۹۵، ۴ برابر سال ۹۴ درآمد داشته‌اند در حالی که هزینه‌های آنها به این میزان افزایش پیدا نکرده بود.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه سطح زیر کشت نسبت به گذشته کاهش پیدا کرده و این میزان مرتباً رو به کاهش است، ادامه داد: گندم را به قیمت سال گذشته خریداری می‌کنیم در حالی که افزایش قیمت را در نهاده‌های کشاورزی شاهد هستیم، ۱۲ هزار بهره بردار گندم کشور زیر یک تن محصول برداشت می‌کنند یعنی کل فروش آنها به دولت حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان است که وضعیت بدتری از یارانه‌بگیران دارند.

وی با بیان اینکه موجودی گندم خریداری شده کشور از گندمکاران در حال حاضر ۷ میلیون تن است که در شهریور ماه این رقم به ۹ میلیون تن نیز می رسد، تصریح کرد: موجودی شکر در کشور یک میلیون و صد هزار تن است که این رقم بی‌سابقه بوده اما از نظر ما قیمت‌ها باید افزایش داشته باشد.

حجتی با اشاره به اینکه قیمت مرغ تعیین شده برای هر کیلوگرم ۹ هزار و ۲۰۰ تومان است که تولیدکننده در صورتی که با قیمتی کمتر از این میزان محصول تولیدی خود را به فروش برساند زیان می‌بیند، ادامه داد: مرغداران می‌توانند جوجه‌ریزی نکنند اما دامداران نمی‌توانند شیر تولید نکنند و تحت فشار هستند، قیمت شیر در سال ۹۴ تعیین شده است.

وی با تاکید بر اینکه معتقد هستیم نهاده‌ها را باید تولیدکنندگان تامین کنند، عنوان کرد: اگر فضا رها شود امکان تعیین قیمت توسط واردکنندگان وجود دارد اما به دلیل اینکه محصولاتی مانند ذرت کالای اساسی محسوب می‌شوند سازمان بازرسی نظارت‌های خود را دارد و پشتیبانی امور دام نیز در این بخش ورود می‌کند.

وزیر جهاد کشاورزی در پایان با تأکید بر اینکه سال گذشته کاهش کشتار گوشت گوسفندی را شاهد بودیم، خاطر نشان کرد: ارزان‌ترین ارز و پایین‌ترین تعرفه به واردات گوشت گوسفندی گرم اختصاص پیدا کرده زیرا مردم به گوشت گوسفندی گرم علاقه بیشتری دارند.

 

منبع: تکاپونیوز

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.