سالانه ۱.۵ میلیارد دلار هزینه تردد یک سرخالی کامیون‌ها در ایران

0

کامیون+تکاپونیوز

سرویس کسب‌وکار –

حمید آذرمند در نشست خبری خود با خبرنگاران با بررسی نقاط قوت و ضعف حمل‌ونقل جاده‌ای ایران، از نقش استارت‌آپ‌ها به‌عنوان یک راه حل برای بحران توزیع بار و کالا میان رانندگان کامیون در ایران نام برد و گفت: حمل‌ونقل جاده‌ای ایران به لحاظ کیفیت، فاصله زیادی با استانداردهای روز دنیا دارد و استارت‌آپ‌ها در شرایط فعلی، تنها راه‌حل‌های موجود برای افزایش بهره‌وری و تحول در نظام حمل‌ونقل جاده‌ای بار هستند.

به گزارش تکاپونیوز، وی با بیان اینکه توسعه ناوگان حمل‌ونقل با مشارکت بخش‌خصوصی و سرمایه‌گذار خارجی محقق می‌شود، افزود: به دلیل فراهم نبودن زیرساخت‌ها، حوزه حمل‌ونقل جاده‌ای با چالش‌های بسیاری مواجه است.

آذرمند گفت: ریشه این چالش‌ها به سه مؤلفه اصلی نبود زیرساخت‌ها، ناوگان فرسوده و کارآیی پایین برمی‌گردد و در شرایط موجود، تنها راهکار بهبود وضعیت حمل‌ونقل تکنیک‌هایی است که بتواند کارآیی را افزایش دهد.

همچنین حامد تاج‌الدین، کارشناس کسب‌وکار الکترونیکی حمل‌ونقل جاده‌ای با بیان اینکه در ایران سالانه ۱.۵ میلیارد دلار هزینه تردد یک سرخالی ناوگان حمل‌ونقل بار جاده‌ای‌ می‌شود، اظهار داشت: در دنیا آمار ترددهای یک سرخالی حدود ۱۰ درصد کل ترددها در ناوگان جاده‌ای بین‌ شهری است‌ و در ایران ۴۵ درصد ترددها یک سرخالی است؛ در این میان، هرچند که در این مسیر با موانع بسیاری روبه رو هستیم اما معتقدیم می‌توانیم نقش‌های اقتصادی در این بخش را بازآفرینی کنیم و فرآیندها را بهبود بخشیم.

تاج‌الدین یادآور شد: ناوگان ریلی، دریایی و هوایی ایران در حمل داخلی کالا سهم زیادی ندارند و بیش از ۷۸ درصد جابه جایی بار در داخل کشور به حمل‌و‌نقل جاده‌ای اختصاص یافته است.

وی افزود: به همین دلیل شکل‌گیری اپلیکیشن‌های لجستیک می‌تواند نقش موثری در اقتصاد کشور داشته باشد.

تاج‌الدین گفت: در مقطع کنونی یک کامیون در کشور ما حدود ۵۵ هزار کیلومتر سالانه سیر می‌کند در حالی که این رقم برای کامیون‌های کشوری مثل آمریکا سالانه ۱۸۰ کیلومتر است و این موضوع بیانگر عدم بهره‌وری در ناوگان جاده‌ای ماست.

در ادامه این نشست، کیوان جعفری فشارکی کارشناس صنعت حمل‌ونقل جاده‌ای بار نیز گفت: تناقض‌های جدی در صنعت حمل‌ونقل وجود دارد.

جعفری ادامه داد: زیرا علاوه بر اینکه گفته می‌شود در حوزه حمل و نقل جاده‌ای مازاد راننده داریم، اما بارها معمولا روی زمین می‌ماند. این درحالی است که شرکت‌های بزرگ و توانمند حمل‌ونقلی بسیاری داریم که سهم بازارشان بیشتر از ۱.۵ درصد نیست و قادر نیستند در سراسر کشور کالا جابه‌جا کنند. در استفاده از پتانسیل بازار ناکارآمد هستند.

وی تصریح کرد: در حال حاضر وقتی محموله‌ای در چین بارگیری می‌شود، سرنوشت مشخصی دارد؛ اما از بندرعباس تا تهران بار ناپدید است، پروسه‌ای که استارت‌آپ‌ها برای آن یک راه حل کارآمد ابداع کرده اند و صاحبان بار می‌توانند در همه مسیرها بار خود را به صورت آنلاین رصد کنند.

جعفری فشارکی ادامه داد: اپلیکیشن‌های لجستیک و حمل و نقل جاده ای بار اولویت‌شان این است که طی فرآیندی سیستماتیک، پروسه قیمت‌گذاری نرخ حمل بار بین شهری را ارزیابی کنند زیرا درحال حاضر نرخ‌گذاری‌ها با روش منطقی انجام نمی‌شود و صاحبان کالا ممکن است در طول یک روز با نرخ‌های متفاوتی برای حمل محموله خود مواجه شوند.

 

منبع: تکاپو

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.