صنعت پوشاک ظرفیتی مغفول مانده در کشور

0

دستورالعمل ساماندهی واردات پوشاک اجرایی نشد

سرویس کسب‌وکار –

پوشاک از جمله کالا‌هایی است که به دلیل تقاضای زیادی که برای آن در تمام فصول سال وجود دارد از ظرفیت بزرگی برای تولید و ایجاد اشتغال برخوردار است.

به گزارش تکاپونیوز، ظرفیتی که در کشور ما به دلیل عدم برنامه ریزی و حمایت مناسب مغفول مانده و بازار عظیم پوشاک کشور به عرصه جولان پوشاک‌های خارجی قاچاق بدل شده است.

دبیر اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران حجم قاچاق پوشاک در کشور را ۲.۶ تا ۲.۸ میلیارد دلار عنوان کرد و گفت: در مقابل تنها ۶۰ میلیون دلار پوشاک به صورت رسمی وارد می‌شود.

سعید جلالی قدیری با اشاره به رتبه اول قاچاق پوشاک در کشور گفت: اقدام موثری از سوی دولت در این باره صورت نمی‌گیرد.

در حالی که ظرفیت بسیاری برای تولید پوشاک در کشور وجود دارد اما، شاهد وفور پوشاک قاچاق در کشور به ویژه از کشور‌های ترکیه و چین هستیم که موجب بروز بیکاری در کشور شده است در حالی که می‌توان از ان ظرفیت برای ایجاد اشتغال استفاده کرد.

رضا تازیکی، مدیر طرح ملی توسعه کسب و کار و اشتغال پایدار در این باره اظهار کرد: در حالی که ترکیه از نظر جمعیتی با ایران برابری می‌کند اما، شاغلان صنعت پوشاک در این کشور به حدود ۲ میلیون نفر می‌رسند اما، در صنعت پوشاک ایران تنها ۵۰۰ هزار نفر شاغل هستند.

وی با بیان اینکه اگر ۵۰۰ هزار نفر با بیشترین ظرفیت هم کار کنند، می‌توانند حدود ۴۰ درصد نیاز کشور را تأمین کنند تاکید کرد: این کمبود با قاچاق جبران می‌شود و دلیل افزایش نیافتن تولید داخل نبود نیروی متخصص است.

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک تهران درباره راهکار‌های حل معضلات بازار پوشاک عنوان کرد: پوشاک ملی نیازمند حمایت است و باید در عرصه رقابت مزیت‌دار باشد و روی نام و نشان ایرانی به لحاظ فرهنگی کار کرد

مهدی محمودی رئیس انجمن موسسات مد و لباس کشور اظهار کرد: در حال حاضر ضرورت صنعت پوشاک کشور حمایت از تولید و مدیریت توزیع است که در این بین باید تولید به طریقی مورد حمایت قرار گیرد که شرایط عرضه قبل از آن در بازار فراهم شده باشد.

وی گفت: مشکلات صنعت پوشاک کشور شامل مالیات بالای اصناف، بیمه کارگران، نبود شبکه توزیع مناسب، نبود سیستم نظارتی و سرمایه در گردش را تحت تأثیر خود قرار داده است که باید این مشکل در اصناف برطرف شود.

با توجه به اینکه امسال از سوی مقام معظم رهبری سال حمایت از کالای ایرانی نامگذاری شده و ظرفیتی که در صنعت پوشاک نهفته است و نقشی که می‌تواند در جهت برطرف کردن معضل بیکاری در کشور بر عهده داشته باشد لازم است مسئولان توجه بیشتری به این صنعت کرده و با حمایت از این صنعت، از خروج ارز بابت واردات پوشاک به صورت قاچاق از کشور جلوگیری کنند.

 

منبع: میزان

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.